Przez inflację szukamy promocji!

W związku z wysoką inflacją i wzrostem cen 8 na 10 Polaków zaczęło częściej niż jeszcze kilkanaście miesięcy temu szukać informacji o promocjach.

Zapewne dlatego Polacy wyraźnie częściej – niż przed dwoma, trzema laty – przeglądają gazetki sieci handlowych. W 2020 roku 51 proc. dorosłych Polaków przynajmniej raz w tygodniu przeglądała gazetki promocyjne supermarketów, dyskontów i innych sklepów. Teraz jest to już 63 proc.

Jednocześnie wzrósł odsetek tych, dla których gazetka promocyjna jest ważna przy planowaniu zakupów. Okazuje się, że aktualnie gazetki sieci handlowych wpływają na decyzje zakupowe 70 proc. dorosłych Polaków!

Obok popularności gazetek papierowych równolegle rośnie popularność aplikacji poszczególnych sklepów jak i tych, które agregują oferty promocyjne różnych marek. O ile z tych pierwszych chętnie korzysta 59 proc. konsumentów, o tyle z aplikacji sieci handlowych 35 proc. Przy czym częstotliwość korzystania z aplikacji wzrosła o 9 pkt. proc. na przestrzeni ostatnich trzech lat.

 

Badanie przeprowadzone na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna na próbie N=1047 osób. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 31 marca – 14 kwietnia 2023. Metoda: CAWI.


  • Zobacz również badanie: Stosunek Polaków do drukowanych materiałów reklamowych 2023. Czytaj dalej.